رسپین

مزایا و معایب سقف شیروانی نامتقارنمزایا و معایب انواع سقف شیروانی نامتقارن

بررسی یکی دیگر از انواع سقف شیروانی به نام سقف شیروانی نامتقارن

همانطور که می*دانید در هر بنایی دیوارها نقش حصار را بازی می*کنند و این سقف است که آن بنا را امن می*سازد و فضای داخلی را از برف و باران و… مصون می*دارد. از این رو شناخت سقف*ها و انواع آن انتخاب را برای ساختمان*سازان آسان می*سازد. امروز می*خواهیم به بررسی یکی دیگر از انواع سقف شیروانی به نامسقف شیروانی نامتقارن بپردازیم و مزایا و معایب آن*را برشماریم. با پایابنا همراه باشید.
بام نمکدانی یا شیروانی نا*متقارن (Saltbox)

انواع سقف شیروانی را در مقالات پیشین بررسی کردیم. یکی دیگر از سقف*هایی که در دسته انواع سقف شیروانی می*تواند جای بگیرد، سقف شیروانی نامتقارن یا بام نمکدانی است. بام نمکدانی یک طراحی نا*متقارن دارد، به این صورت که یکی از دو ضلع سقف نسبت به دیگری شیب بیشتری داشته و طول آن*ها نابرابراست. در حقیقت خانه*های نمکدانی شکل تغییر یافته طراحی Colonial و Cape Cod به*شمار می*روند. خواستگاه شکل*گیری این سقف را می*توان به نیاز بیشتر اهالی منزل به اتاق نسبت داد. نخستین شهروندان آمریکایی، پی بردند که با بیشتر کردن شیب یکی از اضلاع سقف*های شیروانی می*توانند در مصرف مواد و مصالح صرفه*جویی کنند و فضای قابل سکونت بیشتری در اختیار داشته باشند.

مزایا:

  1. شیب این سقف شیروانی به گونه‎ای*ست که سرازیر شدن آب را تسهیل می*کند، لذا برای مناطقی که باران به وفور می*بارد، گزینه هوشمندانه*ای تلقی می*شود.
  2. نامتقارن بودن طراحی سبب می*شود نسبت به سقفهای شیروانی ساده دوام و عمر بیشتری داشته باشند.
  3. فضای قابل سکونت بیشتری در اختیار اهل منزل قرار می*دهد.

معایب:

  1. این سبک از طراحی دشوار و چالش برانگیز بوده و به هنگام ساخت آن باید دقت، ظرافت و مهارت بیشتری به خرج داد و این یعنی هزینه*های بیشتر.
  2. درست است که فضای قابل سکونت بیشتری در اختیارتان قرار می*دهد اما ممکن است سقف برخی از اتاق*ها اریب شده و باب طبع بسیاری از افراد نباشد، چرا که این سقف*ها با سقف*های شیبدار معمولی تفاوت بسیار دارند.

مواد و مصالح قابل استفاده:

اغلب مواد و مصالح ساختمانی را می*توان در این سقف*ها به کار گرفت.

منبع: پایابنا

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 26 آبان 1395ساعت Array توسط رسپین  | 

ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :