رسپین

آلاچیق: حس و حال مکان طبیعی!

زندگی شهری و معماری*های نه چندان زیبای آن، خشونتی پنهان را به رو ح انسان منتقل می*کند. انگار که شکل یکنواخت و خشک محیط براعصاب آدم آوار شده باشد. حتی اگر خانه*ای زیبا داشته باشید، باز*هم گاهی طرح*های هندسی معماری مدرن این حس خستگی و فشار اضلاع و مصالح ساخت دست بشر را بر روحتان تحمیل خواهد کرد. یکی از مؤثرترین راه*کارها برای رهایی از این عارضه*ی *زندگی مدرن شهری، استفاده از انواع آلاچیق*هاست.
در این* قسمت سعی شده شما را با آلاچیق و انواع آن بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.
***
آلاچیق چیست؟

در یک تعریف ساده و مختصر آلاچیق بر محیطی باز و طبیعی اطلاق می*شود که توسط چوب و درختان محصور شده باشد و کاربرد آن جهت استراحت و یا دورهمی*های خانوادگی و دوستانه است.
همچنین وجود آلاچیق*ها در جوار گردشگاه*ها و مجتمع*های تفریحی خصوصاً در ایام بهار و تابستان باعث گذرندان ایام فراغت دلپذیرتر برای استفاده*کنندگان از آن می*شود.
در تعریفی وسیع*تر، آلاچیق بنایی سرپوشیده است که در آن از چوب و فلز استفاده شده و در قسمت پایین آن تقسیم*بندی*هایی برای نشستن اشخاص وجود دارد و برحسب مکانی که در آن*جا ساخته می*شود می*تواند به صورت مربع، مستطیل، شش*ضلعی و هشت ضلعی و یا انواع دیگری از طرح*های فانتزی مانند اَشکال استوانه*ای نیز باشد.
انواع آلاچیق :

آلاچیق به صورت کلی در دو نوع چوبی و فلزی ساخته می*شود. علاوه بر آن گاهی ترکیب چوب و فلز یا استفاده از مصالحی هم*چون سیمان نیز در ساخت برخی از آلاچیق*ها قابل مشاهده است، لذا گاهی با نام آلاچیق*های بتونی یا حتی سیمانی نیز مواجه می*شویم.

– آلاچیق چوبی :

برای اشخاصی که باغ یا باغچه*ی بزرگی دارند آلاچیق چوبی یکی از گزینه*های جذاب* برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت است، به*خصوص که ساخت این بناهای چوبی و یا سفارش آن امروزه راحت*تر از گذشته است.
سقف چوبی بنا به خاطر بافت خاص خود از نفوذ آب مصون است و از این نظر در موارد ضروری می*تواند به عنوان سرپناه نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
در یک نگاه کلی، عموماً کناره*های آلاچیق باز می*باشد، اما بسته به خواسته یا نیازتان می*توانید انواعی با کناره*های محصور و پوشیده را انتخاب کنید. در این میان معماری مدرن بدون القای حس معماری شهری به کمک ما می*آید تا طرح*هایی هرچه زیباتر و طبیعی*تر از آلاچیق*های چوبی ارائه دهیم.
در ساخت آلاچیق چوبی از انواع مختلف چوب درختان استفاده می*شود که اکثراً از چوب درخت کاج و یا سرو می*باشد. بعضی*ها، چوب درخت سرو را به خاطر سبکی آن ترجیح می*دهند. اما چوب درخت کاج برای این مورد جاافتاده*تر است.

چوب به کار رفته در ساخت آلاچیق باید به مواد لازم آغشته شود تا در مقابل پوسیدگی و یا حشرات جونده مصون مانده و مدت زمان درازی باقی بماند. آن**چه که در کشور ما کمتر مرسوم است، رسیدگی به بنا پس از ساختن آن است! رسیدگی به آلاچیق حداقل به*طور سالانه ضروری است، این رسیدگی می*تواند بر حسب مواد به کار رفته در آلاچیق، شامل رنگ*آمیزی و سایر موارد باشد، با چنین رسیدگی*هایی، آلاچیقتان همیشه مثل روز اولش جلوه خواهد کرد.

آلاچیق فلزی :

یکی دیگر از انواع آلاچیق*ها، آلاچیق فلزی می*باشد که ساخت آن با نمونه*ی چوبی قدری متفاوت است. بسته به طرح بنایتان امکان دارد در قسمت*هایی از آن مانند سقف و یا کف، از چوب، سیمان، بتون و نیز انواع کاورهای مناسب استفاده شود.
اخیراً از آهن خام که قابلیت ارتجاعی زیادی نیز دارد در ساخت برخی آلاچیق*ها استفاده شده است. استفاده از مس به جای آهن می*تواند باعث شود که در طول زمان آلاچیق به رنگ*های سبز-آبی و قهوه*ای جلوه*گر شود.

. آلاچیق* ارزان :

انواع متقاوتی از این نوع آلاچیق*ها در حال تولید و استفاده می*باشد و شما می*توانید با توجه به نیاز و شرایط مالی خود طرح*خاصی را نیز سفارش دهید.
آلاچیق*های ارزان قیمت برای مصارف خاص در خانه*باغ*، باغ، حیاط ویلاها و حیاط آپارتمان،پارک*های جنگلی، رستوران*های سنتی و موارد مشابه مورد استفاده قرار می*گیرد. ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 26 آبان 1395ساعت Array توسط رسپین  | 

ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :